Přítomnost urolitů (močových kamínků) kdekoli v průběhu močového aparátu je v současné době rozšířený patologický stav, který může v závažných případech ohrozit život zvířete. U psů se můžeme především setkat se čtyřmi druhy urolitů: struvitem, kalciumoxalátem, urátem a cystinem. Vznik urolitiázy je podmíněn několika faktory – stářím, plemenem, pohlavím, výživou, utvářením močových cest, nižší četností močení, infekcí, ale i genetikou. Nejčastěji bývají postiženi urolitiázou jedinci mezi pátým až osmým rokem života. Jelikož je vznik cystinu podmíněn geneticky, lze tento problém očekávat již v dřívějším věku zvířete. S cystinovými kaménky je spojena i plemenná predispozice, častěji se tvoří u irských teriérů, jezevčíků a např. basetů zejména samčího pohlaví.
Příznaky cystinurie u psů:
Klinické příznaky jsou závislé zejména na lokalizaci urolitů v močových cestách. Dojde-li k postižení močové trubice, objevuje se časté močení menšího objemu moči v krátkých intervalech. Močení je bolestivé a v moči může být přítomna krev. V případě totální obstrukce dochází k dilataci močového měchýře a můžeme pozorovat pouze neúspěšnou snahu o močení. Jestliže se močové kamínky nachází v močovém měchýři, příznaky jsou obdobné a často tento problém doprovází pouze opakující se bolestivost břicha na pohmat a zejména bolestivé močení. V důsledku totální obstrukce močovodu vzniká hydronefróza (rozšíření ledvinné pánvičky z důvodu městnání moči v ledvině). Ledviny následně nepracují správně a dochází k zaplavení organismu toxickými odpadními látkami. Příznaky jsou poté velmi variabilní – slabost, apatie nebo naopak podrážděnost, zvracení, průjem, hubnutí a křeče.
Diagnóza cystinurie u psů
Kromě klinických příznaků popsaných výše je důležité vyšetření moči indikátorovými papírky, zejména přítomnost krve, leukocytů a pH. Krystaly cystinu se vyskytují při neutrálním až kyselém pH moči a můžeme je vyšetřit mikroskopicky z močového sedimentu. Zobrazovací metody (RTG, USG) patří v tomto případě mezi metody volby a umožní přesnou lokalizaci urolitů a posouzení stavu močových cest. Vyšetření je možné zpřesnit kontrastním RTG, neboť ne všechny urolity jsou patrné na nativním snímku. Cystinové kamínky mají většinou barvu slonovinové kosti, jsou mnohočetné, drobné a mají rozbrázděný povrch.
Léčba zahrnuje:
Léčba urolitiázy musí být komplexní a zahrnuje následující kroky – pokud dojde k totální obstrukci močové trubice, je důležité snížit dilataci močového měchýře, stabilizovat pacienta vhodnou infusní terapií a v neposlední řadě odstranit konkrement. Je možné využít méně invazivní urohydropropulzi, kdy se konkrementy vyplachují z uretry ven nebo zpět do močového měchýře či kámen odstranit chirurgicky.
Pokud jsou přítomny pouze drobné cystinové kamínky, které nebrání močení a neohrožují stav pacienta, je možné zvládnout problém zkrmováním speciální diety a podáváním léků – thiopronin (v ČR není prozatím registrován). Komerční dieta Hill's Prescription Diet u/d Urinary Care Original nebo Royal Canin VD Canine Urinary U/C Low Purine podporuje správné fungování ledvin, má snížený obsah purinů, vápníku a fosforu a v neposlední řadě snižuje tvorbu oxalátových, cystinových a urátových kamenů. Dieta Specific CKD Heart & Kidney Support kromě udržení zdravého močového aparátu příznivě působí i na správné fungování srdce vašeho mazlíčka.
Prevencí cystinové urolitiázy je dostatečný příjem tekutin (50ml/kg za 24 hodin) a pravidelný pohyb. Dále je nutná vhodná dieta, zejména se vyvarovat krmiv s vysokým obsahem bílkovin – masa, vajec, pšeničné mouky.
Autor: MVDr. Jolana Fajmonová
Nevíte si rady? | |
Zeptejte se nás telefonicky nebo e-mailem. |
|
+420 774 742 123 | |
info@rajkrmiv.cz |
Novinky