Srdeční červi - filarióza

Kardiovaskulární dirofilarioza, známá také jako srdeční červivost,  je závažné parazitární onemocnění. Srdeční červ (Dirofilaria immitis) je parazit psů a ostatních psovitých šelem. Napadá rovněž kočky a může se vyskytovat i u spousty dalších savců včetně člověka. Patří mezi hlístice, stejně tak jako známější škrkavky, od nichž se liší tvarem těla a vývojovým cyklem. Onemocnění je typické pro tropické, subtropické oblasti, ale i mírné pásmo – v Evropě kolem Středozemního moře. Výskyt ve střední Evropě je rovněž možný a souvisí s importem a cestováním psů právě z těchto oblastí. Dirofilaria proniká do pravé části srdce a cév v těsné blízkosti. Zde vylučuje toxické metabolity, vyvolává zánět a větší množství cizopasníků může ucpat pravou srdeční komoru.

Průběh filarióza u psů:

Tento parazit má složitý vývojový cyklus – jako mezihostitelé figurují drobní komáři z čeledi Culicidae. V nich se vyvíjí infekční larvy, které se po bodnutí komárem dostanou do definitivního hostitele. Definitivním hostitelem jsou savci, především psi. Nejprve vývoj larev nastává v podkoží, následně migrují mezi svalovými vlákny směrem k dutině hrudní až nakonec proniknou do cévního systému. Zde larvy dozrávají, rozmnožují se, drobná infekční stádia (mikrofilarie) jsou poté opět nasáty komárem při bodnutí a vývojový cyklus, trvající cca 6 měsíců, se opakuje.

Příznaky filarióza u psů:

Klinické příznaky se odvíjejí od počtu parazita v těle hostitele. V počátečním stádiu onemocnění bývají psi asymptomatičtí, případně vykazují intoleranci zátěže, dušnost a nechutenství. Častým příznakem je chronický kašel a napadení jedinci mohou opakovaně zvracet. Při protahovaném průběhu dochází ke změnám na srdci, poruchám oběhové soustavy, poškození jater a ledvin. Kromě zrychlené srdeční činnosti lze pozorovat i anemii, pulzaci jugulární žíly, úbytek na váze a změny v osrstění. Diagnostika onemocnění je komplikována faktem, že mikrofilarie mohou být detekovány v krevním řečišti hostitele až po 6 měsících od nakažení. Vzorky krve mohou být použity jak pro detekci mikrofilárií pod mikroskopem, tak pro sérologické testování na přítomnost antigenu nebo protilátek.

 


Léčba filariózy u psů:
Léčba dirofilariozy musí být obecně zaměřena proti infekčním larvám, cirkulujícím mikrofiláriím a dospělým hlísticím. Používá se vhodné anthelmintikum, žádné však není účinné na všechna vývojová stádia. Pro potlačení cirkulujících mikrofilárií a dospělých jedinců je vhodné navíc podání kortikosteroidů spolu s doxycyklinem. Pro správnou funkci srdce je rovněž vhodná speciální dieta, např. Hills Prescription Diet Canine K/D Early Stage, Specific CKD Heart & Kidney Support, které působí příznivě na i na ledviny a Royal canin VD Canine Early Cardiac. Důležité je použití antiparazitik při cestách do jižních států, aby se váš pes nenakazil. Např. Advantix spot on, který kromě blech a klíšťat působí i na komáry.

 

 Autor: MVDr. Jolana Fajmonová

 

Nevíte si rady?
Zeptejte se nás telefonicky
nebo e-mailem.
+420 774 742 123
info@rajkrmiv.cz

 

Novinky

 

Anketa

Jakého dopravce preferujete ?
Hlasovalo 3922 lidí

Chcete jako první vědět o novinkách a akcích?
Přihlaste se k odběru.

 

 

Advantix

Foresto