Artritida u psů

Co je artritida?

Artritida je zánět kloubu, podle příčiny rozeznáváme infekční – septickou a neinfekční, která se vyskytuje častěji.

Plemena s predispozicí:

Nejčastěji onemocní velká plemena psů (německý ovčák, dobrman) a různé pracovní plemena (labradorský a zlatý retrívr, irský setr).
Systémový lupus erythematosus se vyskytuje u německého ovčáka, kolie, šeltie, bígla a pudla, přičemž bývají častěji postiženy feny.
Syndrom polyartritidy / polymyozitidy se nejčastěji objevuje u mladších dospělých plemen španělů.
Revmatoidní artritida postihuje převážně malá a trpasličí plemena bez zjevné pohlavní predispozice.
U ostatních artritid spojených s chronickými infekcemi či neoplastickým procesem, enteropatických a hepatopatických nebyla pozorována žádná predispozice, léky navozená artritida, většinou způsobená sulfonamidy, je častá u dobrmanů a výmarských ohařů. Popsaná je také polyartritida u greyhounda.

Příčiny

Septická artritida může mít příčinu v hematogenním rozsevu bakterií do kloubu, ale nejčastěji je způsobena přímou kontaminací z vnějšího prostředí (otevřené poranění kloubu, infekce při chirurgickém zákroku nebo při nitrokloubní injekci).
Imunitně zprostředkovanou artritidu způsobují imunokomplexy, které se mohou tvořit v důsledku virové infekce, poruchy imunitní regulace, genetické poruchy nebo v důsledku enterokolitidy, ulcerózní kolitidy, chronické hepatitidy a cirhózy, tumorózních antigenů a protilátek.

Příznaky

Náhlé silné kulhání, oteklý, teplý a bolestivý kloub s omezeným rozsahem pohybu se vyskytuje při akutní septické artritidě. Nezřídka se objevují i celkové příznaky jako je horečka, letargie a nechutenství. Při chronické septické artritidě je kulhání méně výrazné, pozorujeme otok a někdy se vyskytuje subklinická endokarditida, při které může být postiženo více kloubů, a která je charakteristická i systémovými příznaky a šelesty na srdci.
Imunitně zprostředkovaná artritida je typická cyklickými projevy horečky, nechutenství a nevolnosti doprovázenými různým stupněm kulhání. Nástup bývá akutní a může nastat spontánně zlepšení. Běžné je i zrychlené dýchání a postižení periferních mízních uzlin. Nejčastěji bývají postiženy koncové části končetin a kolenní klouby. Může se pozorovat zvýšená bolestivost v okolí páteře postihující zejména krk a záda.

Diagnóza

Základem diagnostiky je popsání příznaků, klinické vyšetření a rtg. Definitivní diagnóza se stanoví po punkci kloubu cytologickým a bakteriologickým vyšetřením odebrané kloubní tekutiny. Při imunitně zprostředkované artritidě se v krvi může zjistit anémie (snížený počet červených krvinek), trombocytopenie (snížený počet krevních destiček), leukocytóza (zvýšený počet bílých krvinek) a hypoproteinemie (snížené množství bílkovin), někdy zvýšená aktivita enzymů ALP, AST a ALT. Systémový lupus erythematosus se většinou projeví vysokým výskytem ANA-protilátek v krvi a příznaky systémového onemocnění.

Léčba

Při septické artritidě je důležité začít s léčbou co nejdříve, aby nedošlo k poškození kloubní chrupavky. Podávají se antibiotika, podle výsledku kultivace a stanovení citlivosti nejméně 4 – 6 týdnů (alespoň 2 týdny po odeznění klinických příznaků). Doporučuje se i chirurgická revize kloubu pro odstranění zánětlivých buněk a nekrotické tkáně. Při podezření na ehrlichiózu, boreliózu nebo jiné infekční onemocnění se podobně podávají antibiotika, přednostně doxycyklin. Imunitně zprostředkovaná polyartritida se léčí glukokortikoidy, které se mohou kombinovat s imunosupresiv­ními, cytotoxickými látkami.

Prevence

Prevence septické artritidy spočívá v aseptickém provedení chirurgického zákroku a nitrokloubní injekce, v zabránění poranění kloubu. Při imunitně zprostředkova­néartritidě není prevence jednoznačná, je důležité začít s léčbou každé infekce, nebo systémového onemocnění co nejdříve, dokud se proces nerozšíří do kloubů.

Autor: MVDr. Eva Truchanová

Nevíte si rady?
Zeptejte se nás telefonicky
nebo e-mailem.
+420 774 742 123
info@rajkrmiv.cz

 

Novinky

 

Anketa

Jakého dopravce preferujete ?
Hlasovalo 3884 lidí

Chcete jako první vědět o novinkách a akcích?
Přihlaste se k odběru.

 

 

Advantix

Foresto