Jaké jsou příčiny dysplazie u psů?
Genetická predispozice tvoří asi 20 – 80%, zbytek je způsoben nevhodným krmením a zátěží. Vyskytuje se zejména u psů velkých plemen, kvůli jejich intenzivnímu růstu. Proto bychom měli dohlížet na vyváženou stravu, nepřekrmovat energií a vápníkem, které podporují růst a přiměřeně zatěžovat zvíře.
Diagnostika dysplazie kyčelního kloubu u psů
Podezření vzniká na základě klinických příznaků, ortopedickým vyšetřením se může zjistit laxita v kloubu (volný kloub). Diagnostika dysplazie kyčelního kloubu se provádí zhotovením rtg snímků v celkové anestezii po ukončení tělesného růstu a vývoje psa (v 12 – 18 – 24 měsících). Stupeň dysplazie se hodnotí stupnicí od 0 do 4, nebo od A do E.
V jakém věku se mohou objevit potíže?
Problémy jako rychlá únava, časté ležení a neochota k pohybu až kulhání se mohou objevit již u 4–6 měsíčních psů. Příznaky jsou výrazné zejména po delším odpočinku po předchozí větší zátěži. Typické jsou potíže se vstáváním, při skocích a chození nahoru a dolů po schodech a běh podobný zajíci (odráží se současně oběma pánevními končetinami).
Může dysplazie narušit proces růstu psů?
Neochota k pohybu a bolest spojená s dysplazií může narušit proces růstu psů. Díky snížené pohybové aktivitě pes přibírá, zvyšuje se množství zejména tukové tkáně a naopak dochází k atrofii svalů a klouby a kosti se bez vlivu přiměřené a vhodné zátěže nesprávné vyvíjejí.
Jaká je léčba dysplazie?
Dysplazie se může léčit chirurgicky nebo konzervativně. Chirurgické metody působí buď paliativně (pektinektómia), rekonstrukčně (trojitá osteotomie pánve, intertrochanterická varózna osteotomie, prodloužení krčku kosti stehenní) nebo záchovná (resekce hlavice a krčku stehenní kosti, totální endoprotéza kyčelního kloubu). Konzervativní léčba spočívá v omezení fyzické aktivity, redukci tělesné hmotnosti a snížení bolesti a snaze zachovat co nejdéle funkčnost kloubu. Patří k ní fyzikální terapie – nejlepší plavání, cvičení a pasivní pohyby v kloubu a medikamentózní – zejména nesteroidní protizánětlivé léky a chondroprotektiva.
Jaká je správná výživa psů trpících dysplazií?
V první řadě je třeba dbát na správnou výživu v období růstu s přiměřeným množstvím jednotlivých živin, zejména tuků a minerálů u rychle rostoucích velkých a obřích plemen psů, aby se rozvoj dysplazie minimalizoval. Pokud již pes dysplazií trpí, třeba dohlédnout na udržení normální hmotnosti, obézní psi si zbytečně přetěžují klouby. Vhodnými krmivy jsou: Eukanuba VD Joint Mobility, Hill 's Feline J / D, PRO-VET Dog Mobility, Purina VD JM, Royal canin VD Mobility Larger Dogs, Royal canin VD Mobility Support, Specific CJD Joint Support, Vet Life DOG Joint. Kromě toho se mohou přidávat chondroprotektivní přípravky s obsahem glykosaminoglykanů a chondroitinsulfátu.
Autor: MVDr. Eva Truchanová
Nevíte si rady? | |
Zeptejte se nás telefonicky nebo e-mailem. |
|
+420 774 742 123 | |
info@rajkrmiv.cz |
Novinky