Kastrace kocoura

Kastrace kocoura

Nejčastějším důvodem, proč provádíme tento zákrok u kocoura, je snaha zamezit projevům samčího sexuálního chování. V případě kocourů chovaných venkovním nebo polovenkovním způsobem jde hlavně o omezení toulání a rvaček s jinými kocoury. U kocourů chovaných pouze v bytě kastrací většinou zamezíme nežádoucímu značkování močí a s tím spojeným zápachem.

Zákrok lze provádět v jakémkoli věku zvířete. U mladých kocourů však doporučuji minimální věk 8–9 měsíců, kdy je již dokončen tělesný vývoj zvířete. Zvířata kastrovaná v mladším věku mohou vypadat indiferentně (tzn. nelze rozeznat, jedná–li se o kočku či kocoura dle vnějšího vzhledu). Daleko závažnějším problémem, u kocoura kastrovaného ve velmi mladém věku, může být ucpání močové trubice močovým pískem. Předčasně kastrovaný jedinec má totiž menší penis a tím i úzkou močovou trubici, která se může snadněji ucpat. Nutno však poznamenat, že onemocnění dolních močových cest řešíme velmi často i u kocourů kastrovaných ve vhodném věku.

Zákrok provádíme v celkové intramuskulární anestezii. Nejdříve připravíme operační pole. Potom provedeme řez v šourku nad každým varletem a varle vyjmeme ven. Podvážeme semenné provazce a cévy vstřebatelným syntetickým materiálem a odstřihneme obě varlata. Kastrační rány se nezašívají, aby mohl odtékat sekret, který se tvoří při hojení. Pacient dostane antibiotika a protibolestivé léky a je přemístěn do hospitalizečního boxu, kde se v klidu probudí.

Komplikace po zákroku se vyskytují minimálně. Dle statistik kocourů kastrovaných u nás na klinice byly pooperační komplikace u 0,1% zvířat.

Změnu chování nelze po kastraci očekávat okamžitě. Efekt se dostaví nejdříve za několik týdnů až měsíců poté, co se metabolizuje zbytkový testosteron v těle zvířete.
Vzhledem ke změně hormonálních poměrů v organismu je třeba dbát na životosprávu zvířete. Kastrovaní kocouři často tloustnou. Tomu se vyhnete dodržováním správných stravovacích návyků. Doporučuji krmit krmivem určeným přímo pro kastrované kocoury. Tyto speciální diety snižují i riziko tvorby močových kamenů. Granule můžete zakoupit v tomto internetovém obchodě. V případě dotazů Vám rádi poradíme.

Nevíte si rady?
Zeptejte se nás telefonicky
nebo e-mailem.
+420 774 742 123
info@rajkrmiv.cz

 

Novinky

 

Anketa

Jakého dopravce preferujete ?
Hlasovalo 3884 lidí

Chcete jako první vědět o novinkách a akcích?
Přihlaste se k odběru.

 

 

Advantix

Foresto