Onemocnění jater u psů

Jaká je funkce jater u psů?

Játra u psů plní mnoho funkcí, jsou ústředním metabolickým orgánem a tak pomáhají udržovat homeostázu. Zasahují do intermediárního metabolismu sacharidů, lipidů, bílkovin, vitamínů, hormonů i do imunitních pochodů, prostřednictvím jejich syntézy, ukládání, aktivace, biotransformace a vylučování. Kromě toho se podílejí na tvorbě žluče, albuminu, močoviny i srážecích faktorů. Charakteristické jsou velikou funkční rezervou a regenerační schopností.

Jaké příznaky mohou být známkou onemocnění jater u psů?

Protože játra vykonávají nesčetné funkce, které ovlivňují činnost jiných orgánů a naopak nemoci jiných orgánu sekundárně poškozují játra, probíhá jejich onemocnění často subklinicky nebo za mírných a nespecifických příznaků. Objevuje se nechutenství, hubnutí, apatie, slabost, zvracení, průjem nebo naopak zácpa, zvýšená teplota, špatná kvalita srsti a zvýšené pití a vylučování moči. Specifičtějším příznakem může být ascites (tekutina v dutině břišní), ikterus (žloutenka), koagulopatie( porucha srážení krve) a zvětšení nebo zmenšení jater.

Diagnostika onemocnění jater

Podezření na onemocnění jater se dá po klinickém vyšetření potvrdit hematologickým a biochemickým vyšetřením krve. Zjišťuje se anémie (snížený počet červených krvinek), trombocytopeni­e(snížený počet krevních destiček), a pokud se jedná o infekci leukocytóza( zvýšený počet bílých krvinek), zvýšená aktivita tzv. jaterních enzymů (ALP, ALT, AST, GMT), změna v poměrech albuminu, globulinu, množstvích glukózy, bilirubinu, cholesterolu, žlučových kyselin, amoniaku a močoviny. Morfologické změny jater se dají sledovat ultrazvukovém a rtg vyšetřením. Definitívní diagnostickou metodou je biopsie jater.
Má rasa, pohlaví a věk zvířete vliv na růst pravděpodobnosti vzniku tohoto onemocnění?
Rasa, pohlaví a věk zvířete mají vliv na vznik patologie na játrech. Existují plemena predisponována k určitému onemocnění jater, například chronická hepatitida se vyskytuje u fen dobrmanů, u kokršpanělů, bedlingtonských, West Highland white a skye terierů, středních pudlů, fen labradorských retrívrů, u německých ovčáků a bíglů. Idiopatická fibróza jater se vyskytuje zejména u mladých německých ovčáků. Pyogenní jaterní abscesy a hnisavá hepatitida se objevují často u mláďat v důsledku pupeční infekce. Amyloidóza jater je známé familiární onemocnění šarpejů. Vrozené portosystémové cévní anastomózy postihují nejčastěji yorkshirské teriéři a malé knírači, případně irský vlkodavy, často aj jezevčíky, německé ovčáky, pudly, ši-tzu, zlaté a labradorské retrívery, kolie, mopse, skotské teriéři, maltézi, dobrmany a jiná plemena. U starších fen malých plemen se objevují žlučové kameny.

Potřebují psi s onemocněním jater speciální dietu?

Psi s onemocněním jater je vhodné krmit speciálními dietami, jako jsou: Specific CKD , Vet Life DOG Hepatic , Hill's Canine L/D, Royal canin VD Canine Hepatic, Trovet pes HLD. Pro podporu regenerace jater lze přidávat přípravky Liver, Legaphyton, a jiné s obsahem Ostropestřce mariánského.

Autor: MVDr. Eva Truchanová

Nevíte si rady?
Zeptejte se nás telefonicky
nebo e-mailem.
+420 774 742 123
info@rajkrmiv.cz

 

Novinky

 

Anketa

Jakého dopravce preferujete ?
Hlasovalo 3884 lidí

Chcete jako první vědět o novinkách a akcích?
Přihlaste se k odběru.

 

 

Advantix

Foresto