Potravinové alergie u psů

Kdy se objevuje alergie psa na krmivo?

Potravinová alergie se nejčastěji projeví do prvního roka života. Pokud má pes svědivé stavy v pozdějším věku, pravděpodobně se jedná o atopii, která se projevuje mezi 3 až 6 rokem.

Co způsobuje potravinové alergie u psů?

Příčinou potravinové alergie u psů je imunitně zprostředkovaná reakce spojená s požitím krmiva, při které se tvoří specifické protilátky. Je to nepřiměřená reakce imunitního systému na normální složky potravy způsobená nedostatečně strávenou bílkovinnou, která ve větším množství pronikne přes stěnu střeva a následně vyvolá alergickou reakci. Nejčastějším potravinovým alergenem u psů je hovězí, vepřové a skopové, drůbeží či rybí maso, dále pak pšenice, sója, vejce a kravské mléko.

Jaké příznaky potravinové alergie můžeme pozorovat?

Hlavním příznakem potravinové alergie je svědění, které často předchází ztráta srsti nejčastěji na zadních plochách stehen, ale i jiných částích tele. Kůže boltců může být zarudlá, časté jsou záněty zevního zvukovodu. U 10–15% postižených se k tomu přidávají i potíže trávicího ústrojí (zvracení žlutavých hlenů, průjmy, postižení jater).

Jak odhalit alergenní složku v potravě psa?

Alergenní složka potravy se musí hledat postupně. Nejprve je potřebné zkrmovat hypoalergenní dietu 1–3 měsíce (například Hill's Canine Z/D Ultra Alergen Free, Purina VD Canine HA Hypoallergenic, Royal Canin VD Canine Anallergenic ). Hypoalergenní dieta je nejčastěji složená s jednoho zdroje proteinů a jednoho zdroje sacharidů, které se běžně v dietách nevyskytují (jelení, jehněčí maso, rýže, brambory). V průběhu tohohle období se pes nesmí drbat. Pak se postupně do diety přidávají jednotlivé druhy masa, krmiva a sleduje se alergická reakce. Touto tzv. eliminační dietou se dá zjistit na kterou složku potravy je váš pes alergický, případně které krmivo mu vyhovuje a pak podle toho vašeho psa krmit celý zbytek života.

Jaká se léčí alergie na potraviny?

Léčba alergie na potraviny jako taková se nepřevádí. Důležité je vyhnout se alergenům v potravě, či už speciálními dietami anebo jiným vhodným krmením.

Nevíte si rady?
Zeptejte se nás telefonicky
nebo e-mailem.
+420 774 742 123
info@rajkrmiv.cz

 

Novinky

 

Anketa

Jakého dopravce preferujete ?
Hlasovalo 3884 lidí

Chcete jako první vědět o novinkách a akcích?
Přihlaste se k odběru.

 

 

Advantix

Foresto