Artróza u psů

Co je artróza?

Artróza je degenerativní onemocnění kloubů, které se vyskytuje jako součást jiných onemocnění kloubů, ať už vrozených (dysplazie kyčelních kloubů, Legg-Calvé-Perthesova nemoc, osteochondróza,…) nebo traumatických (nitrokloubní zlomeniny, přetržení vazů a šlach, traumatická luxace,…) a sekundární v souvislosti se zánětlivými změnami.

Příznaky

Klinickým příznakem je různě velká bolestivost v kloubu, která se projevuje kulháním. To se zhoršuje v chladném, vlhkém počasí a po nadměrné zátěži a přetrvává asi 2–3 týdny. Vyšetřením se může zjistit snížená pohyblivost v kloubu, pseudokrepitácia a různé velká náplň kloubu.

Diagnóza

Kromě klinických příznaků může při stanovení diagnózy pomoci rtg vyšetření. Stupeň degenerativních změn se stanoví podle přítomnosti sklerózy nebo cyst na kosti pod chrupavkou nebo zúžené kloubní štěrbiny (ztráta kloubní chrupavky) a výskytu osteofytů.

Terapie

Specifická terapie artrózy neexistuje, spočívá pouze ve zmírnění bolesti a zpomalení rozvoji dalších degenerativních změn. Chirurgicky se může odstranit vyvolávající příčina jako je vývojové onemocnění nebo nestabilita kloubu, v těžkých případech se provádí artrodéze, tedy úplné znehybnění kloubu. Konzervativní léčba – klid a fyzikální terapie zmírňuje příznaky onemocnění a zesiluje podpůrné struktury kloubu. Cvičení pod kontrolou slouží k zachování svalové hmoty a prevenci fibrózních degenerace tkání v okolí kloubu. V chronických případech působí příznivě teplé obklady kloubu na 10 minut 2–3krát denně. Vhodná je rehabilitace laserem. Používá se i medikamentózní terapie NSAID nebo během krátké doby kortikosteroidy. Doporučuje se podávání chondroprotek­tivních látek a nutričních doplňků na podporu kloubů.

Autor: MVDr. Eva Truchanová

Nevíte si rady?
Zeptejte se nás telefonicky
nebo e-mailem.
+420 774 742 123
info@rajkrmiv.cz

 

Novinky

 

Anketa

Jakého dopravce preferujete ?
Hlasovalo 3888 lidí

Chcete jako první vědět o novinkách a akcích?
Přihlaste se k odběru.

 

 

Advantix

Foresto