Kastrace kočky

Dobrý den,
mám britskou modrou kočku starou 8 měsíců. Ráda bych ji nechala vykastrovat. Můžete mi poradit kdy je nejlepší doba na kastraci? Před pár dny se začala mrouskat. Děkuji za odpověď.

Kastrace kočky je určitě nejúčinnější prevencí nechtěných gravidit u koček chovaných venkovním nebo polovenkovním způsobem. Je vhodná i pro kočky chované pouze v bytě, kde může být majitel obtěžován neustále se opakujícími říjemi. Nejvhodnější doba je mezi 6.-7. měsícem věku, kdy má kočka většinou první říji (mrouskání). Pokud je kočka již starší, tak kdykoliv. Operaci je možné provést i u starší kočky, která již měla několikrát koťata.

Kastraci samic odborně nazýváme ovariektomie, pokud se jedná o chirurgické odstranění pouze vaječníků z dutiny břišní, nebo ovariohysterek­tomie, když se zároveň s vaječníky odstraňuje i děloha. V případě koček nemá ani jedna z metod zvláštní výhody či nevýhody. Pokud jsou v průběhu zákroku zjištěny na děloze jakékoliv patologické změny, přistupuji vždy k jejímu odstranění.

Zákrok provádíme v celkové intramuskulární anestezii. Operační přístup do dutiny břišní je na boku břicha zvířete, velikost opereční rány 1,5–2cm. Pokud provádíme pouze ovariektomii, vybavíme postupně oba vaječníky, které podvážeme na obou stranách kvalitním syntetickým vstřebatelným materiálem a odstraníme je. Následuje rutinní uzávěra operační rány. Kočka dostane dlouhodobě působící antibiotikum a injekci proti bolesti. Potom je umístěna do pooperačního hospitalizačního boxu, kde se v klidu probouzí z anestezie. Majitel si tak odnáší již probuzeného pacienta. Po operaci je dobré kočku, pokud je venkovní, nechat 1–2 dny doma. Jinak není nutná žádná zvláštní péče. Další kontrola je za 10–12 dní, kdy se vytahují kožní stehy.

Kočky kastrované na naší klinice jsou již druhý den v pohodě, žerou a chovají se normálně jako před operací. Operace se nemusíte nijak obávat. Kastrace kočky je určitě lepší řešení, než mít problémy s odbytem koťat.

Kastrované kočky nejsou nijak náchylnější k nemocem, než kočky nekastrované. Jediným problémem může být obezita. Problém jde však řešit úpravou jídelníčku kočky. U nás si můžete koupit granule speciálně vyvinuté pro kastrované kočky.

Nevíte si rady?
Zeptejte se nás telefonicky
nebo e-mailem.
+420 774 742 123
info@rajkrmiv.cz

 

Novinky

 

Anketa

Jakého dopravce preferujete ?
Hlasovalo 3903 lidí

Chcete jako první vědět o novinkách a akcích?
Přihlaste se k odběru.

 

 

Advantix

Foresto