Kastrace psa

Kastrace psa je chirurgický zákrok při kterém se odstraňují varlata. Důvodem může být onemocnění pohlavních orgánů (poranění, nádory, záněty a torze varlat, kryptorchismus, benigní hyperplazie prostaty), perineální hernie, nádor perianálních žláz nebo zabránění sexuální podmíněného nežádoucího chování (toulání, značkování, krytí fen, obtěžování členy rodiny), snížení agresivity a dominance.

Pro prevenci nežádoucího chování se pes může kastrovat ještě před dosažením pohlavní dospělosti. Pak u něj nedochází k vývinu sekundárních pohlavních znaků a převládá štěněcí chování. Je vhodný jako společník, ale ne pro další výcvik jako je obrana a hlídání. Další možností je kastrace po dosažení pohlavní dospělosti (12–18 měsíců), kdy už má pes odpovídající pohlavní výraz a povahové vlastnosti. Změna chování, ale nenastane okamžitě, je potřebná určitá doba, dokud se hormony z těla odbourají a rovněž ji ovlivňuje mnoho dalších faktorů jako je výchova a výcvik. Čím později se uskuteční kastrace z důvodu nežádoucího chování, tím je menší šance na úspěch (u psa se již toto chování upevní a stane se zlozvykem).

Před kastrací, podobně jako před jinými chirurgickými zákroky v anestezii, je třeba dodržet minimálně 12 hodinovou hladovku. Po přípravě pacienta se nařízne kůže před šourkem (preskrotálny přístup), tupou preparací se uvolní podkoží a přes jeden otvor se postupně vyberou obě varlata. Vstřebatelným materiálem se podvážou semenné provazce s cévami a varlata se odstraní. Sešije se podkoží a kůže, použije se laser pro rychlejší hojení a aplikuje se tekutý obvaz. Možné komplikace jako je infekce nebo krvácení se téměř nevyskytují. Občas, podobně jako u feny, se může objevit obezita a z ní vyplývající pohybové problémy jako je protržení zkřížených vazů nebo dysplazie kyčelních kloubů. Váha se dá jednoduše kontrolovat správnou dietou a na trhu je dostupných množství přípravků s chondroitinem a glukosaminem, které pomáhají chránit klouby. Vzácně se může vyskytnout inkontinence moči.

Kastrace psů, kteří nebudou využívání v plemenitbě, má své výhody. Je prevencí onemocnění, psi se stávají opatrnější a poslušnější a díky tomu přežijí delší a klidnější život.

Autor: MVDr. Eva Truchanová

Nevíte si rady?
Zeptejte se nás telefonicky
nebo e-mailem.
+420 774 742 123
info@rajkrmiv.cz

 

Novinky

 

Anketa

Jakého dopravce preferujete ?
Hlasovalo 3879 lidí

Chcete jako první vědět o novinkách a akcích?
Přihlaste se k odběru.

 

 

Advantix

Foresto