Ochrana močového ústrojí psů a koček

Jaké jsou problémy s močovými cestami u psů a koček?

Z nemocí močového systému se u psů a koček často vyskytují akutní a chronické renální selhání, glomerulonefropatie nebo nefrotický syndrom, renální tubulární defekty, obstrukce a infekce močového traktu, urolitiáza, tumory měchýře a uretry, porucha vodního metabolismu a inkontinence.

Jaké jsou příčiny urologických onemocnění?

Příčiny urologických onemocnění můžou být velice různorodé. Akutní selhání ledvin bývá způsobeno náhle sníženým prokrvením ledvin v důsledku dehydratace, šoku nebo krvácení, dále vlastním poškozením tkáně ledvin jedy (např. Fridex) či infekcí, nebo stází moči v důsledku ucpání močových cest. Po neúplném zotavení může akutní renální selhání vyústit do chronického. Tohle nejběžnější onemocnění ledvin psů a koček může být způsobeno i vrozeným onemocněním ledvin, glomerulů, tubulů, chronickou obstrukcí nefrolitem nebo nádorem, lymfosarkomem, hyperkalcémií, nebo infekcí – boreliózou nebo infekční peritonitidou koček. Porucha mikce může mít neurogenní původ anebo je způsobená patologií na urologickém aparátu. Příčinou urolitiázy bývá přesycení moči krystalotvornými látkami. Může to být způsobeno infekcí bakteriemi produkujícími ureázu, nadměrnou hyperosmolalitou moče, dlouhou dobou mezi močením a neúplným vyprázdněním měchýře, zpomaleným pohybem částic v močovém traktu, sníženým množstvím inhibitorů krystalizace, metabolickou zvláštností dalmatinů anebo cystinurií.

Jaké látky mají příznivý vliv na močové ústrojí?

Na močový aparát působí příznivě látky zvyšující diurézu, tedy vylučování moči, z přírodních látek je to například extrakt z petržele. Účinné jsou i látky snižující uchycení bakterií na stěnách močových cest, který se nacházejí v brusinkách. Používá se i proti zánětlivý a antibakteriálně působící glukosamin zvyšující mechanickou bariéru stěny močového měchýře. Kromě toho existuje množství komerčních diet sestavených pro jednotlivá onemocnění močových orgánů. Obsahují omezené množství vysokomolekulárních bílkovin a minimum neesenciálních aminokyselin čím snižují zatížení ledvin. Hodnotu minerálů a vitamínů mají přizpůsobenou změněným potřebám psů se sníženou funkcí ledvin, tedy nižší obsah sodíku, fosforu, vápníku a vitamínu D3, draslíku, hořčíku, podle typu minerálních kamenů, které chceme léčit, spolu s látkami upravujícími pH moči. Některé mají zvýšený podíl omega-3 mastných kyselin, čím pomáhají snížit glomerulární hypertenzi. Protože psi s onemocněním ledvin mají často snížený apetit, bývá kladen důraz na chuťové složení diety. Na našem trhu jsou z diet speciálně vyvinutých pro onemocnění ledvin dostupné této: Animonda Integra Protect Nieren, Eukanuba VD Dog Renal Phase, Hill's Canine C/D, Hill's Canine K/D, Hill's Canine S/D, Hill's Canine U/D, PRO-VET Cat Struvite, Purina VD Canine NF Renal Failure, Purina VD Canine UR Urinary, Royal Canin VD Canine Urinary S/O, Royal Canin VD Canine Renal, Royal canin VD Canine Urinary U/C Low Purine, Specific CCD Struvite Management, Specific CKD Heart & Kidney Support, Specific CKW Kidney Support, Trovet pes ASD, Trovet pes RID, Vet Life DOG Ossalati, Vet Life DOG Renal, Vet Life DOG Struvite Management.

Autor: MVDr. Eva Truchanová

Nevíte si rady?
Zeptejte se nás telefonicky
nebo e-mailem.
+420 774 742 123
info@rajkrmiv.cz

 

Novinky

 

Anketa

Jakého dopravce preferujete ?
Hlasovalo 3885 lidí

Chcete jako první vědět o novinkách a akcích?
Přihlaste se k odběru.

 

 

Advantix

Foresto