Oční onemocnění u psů a koček

Mají psi a kočky horší zrak než lidé?

Hůře rozeznávají barvy, mají takzvané dichromatické vidění, tedy jen dva druhy čípků rozlišující žlutozelenou a modrofialovou barvu. Červenou, oranžovou, žlutou a zelenou vnímají jako jednu barvu, fialovou a modrou jako druhou, a obě rozlišují od černobílé. Jejich oči svírají větší úhel než lidské, díky tomu vidí na kratší vzdálenost, přičemž každé oko má své zorné pole. Na druhé straně rozlišují tvary a pohyb mnohem lépe než člověk. Pohybující se předmět spatří pes i ze vzdálenosti 500–700 m. Kromě toho má více tyčinek a tzv. tapetum lucidum, což mu umožňuje asi tři krát lepší vidění za šera.

Jaké jsou obvyklé příčiny očních chorob zvířat?

Mezi příčiny očních chorob zvířat patří vrozené anomálie, infekce či parazité postihující přímo oko nebo respirační aparát, celkové onemocnění, traumata a cizí tělesa, imunitní příčiny, léky a nedostatky ve výživě.

Jakými chorobami často trpí kočky?

U koťat se vyskytuje opožděné či neúplné otevření víček, často v souvislosti s herpes virovou infekcí („kočičí rýmou“). Nejčastějším onemocněním, podobně jako u psů je konjunktivitida (zánět spojivek), vyskytuje se i nadprodukce (často u perských koček v důsledku řas v očním koutku), nebo nedostatečná produkce slz. Častý je zánět rohovky způsobený herpesvirem, eozinofilní keratitida koček, cirkumskriptní sekvestrace rohovky. Při deficienci taurinu se může objevit centrální retinální degenerace.

Jaká oční onemocnění nejčastěji trápí psy?

Z nemocí víček se může vyskytnout abnormální velká štěrbina (u brachycefa­lických plemen, bloodhound, bernardýn) nebo naopak malá s predispozicí u kolií, čau-čaua a některých teriérů, bývají spojeny s ektropií (odchlípení víčka od bulbu) nebo s entropií (vchlípení). Velmi často se vyskytují anomálie v růstu řas a zánět víček, někdy neoplazie, zejména adenomy. Nejfrekventovanější vrozenou změnou spojivky je dermoid (ohraničen okrsek kompletně vybavené kůže). Vůbec nejčastějším onemocněním oka je zánět spojivky. U mladých jedinců velkých plemen se setkáváme často s everziou (vyhřeznutím) třetího víčka nebo žlázy třetího víčka. Z chorob slzného aparátu se může vyskytovat epifora (nadprodukce slz) nebo naopak keratokonjunkti­vitis sicca (nedostatečná produkce slz). Rohovka bývá nejčastěji postižena zánětem z různých příčin a velmi často vředům.

Mezi nejčastěji diagnostikované nitrooční onemocnění patří uveitis – zánět cévnatky. Relativně častou příčinou poruch vidění psů je glaukom spojen se zvýšeným nitroočním tlakem, lidově nazývaný zelený zákal. Onemocnění čočky – nejčastěji katarakta, tedy „šedý zákal“ tvoří asi 30 až 40% z očních onemocnění. Z onemocnění sítnice se vyskytuje dysplazie, atrofie, poškození způsobené zvýšeným tlakem až ablace.

Jaké příznaky by měl majitel pozorovat?

Majitel většinou pozoruje zvýšenou produkci slz případně až hnisavý výtok, zarudnutí očí, přivření víček, bolestivost oka, světloplachost až slepotu, otok víček nebo rohovky.

Jak zabránit očním onemocněním u psů?

Co se týče vrozených poruch, důležité je sledovat postižená zvířata a nezařazovat je do chovu. Je třeba dbát na pravidelné očkování, a tak zabránit infekčním příčinám a pokusit se minimalizovat nebezpečí traumatu oka. Důležité je své zvířátko sledovat a při prvním podezření na onemocnění navštívit veterináře, aby co nejdříve zahájil terapii.

Autor: MVDr. Eva Truchanová

Nevíte si rady?
Zeptejte se nás telefonicky
nebo e-mailem.
+420 774 742 123
info@rajkrmiv.cz

 

Novinky

 

Anketa

Jakého dopravce preferujete ?
Hlasovalo 3879 lidí

Chcete jako první vědět o novinkách a akcích?
Přihlaste se k odběru.

 

 

Advantix

Foresto