Péče o zuby

Péče o zuby a dásně

Úvod

Psi a kočky mají problémy se zuby stejně jako člověk. Na jejich dásně a zuby stále útočí bakterie, které způsobují periodontální onemocnění. 85% psů a 70% koček starších 3 let trpí zubními problémy. Onemocnění zubů a dásní je nejběžnější onemocnění u domácích zvířat. Proto je důležitá pravidelná péče o zuby a dásně.


Zápach z úst (halitóza)

Nepříjemný zápach z úst může být výsledkem mnoha faktorů a měl by majitele okamžitě přimět k návštěvě veterináře. Ve skutečnosti pouze hloubkové vyšetření pomůže určit přesnou příčinu halitózy: absces, periodontální onemocnění, zažívací problémy, selhání ledvin …

Jaké jsou příznaky zubního onemocnění ?

První příznaky

Zvyšující se zápach z úst: bakterie se množí a rozkládají bílkoviny z potravy. Tím se uvolňují sloučeniny síry (hnilobný zápach), které způsobují nepříjemný zápach.
Nadměrné slinění: zvíře trpící onemocněním ústní dutiny vylučuje velké množství slin.
Obtížný příjem potravy: dásně jsou zanícené a podrážděné, zuby ciltivé. Bolesti při žvýkání zabraňují řádnému přijímání potravy.

Vážné důsledky

Zuby se uvolňují a mohou dokonce vypadnout: v lokalizovaných oblastech, kde ústní bakterie způsobí poškození periodontálního vazu, nezůstane nic, co by zub drželo, a tak dojde k jeho vypadnutí.
Vznik abscesu: abscesy vytvořené na kořeni zubu mohou u velmi malých psů vést ke zlomenině čelistní kosti.
Sekundární infekce ostatních orgánů: bakterie udržující se v infikované dutině ústní mohou vnikat do krevního oběhu. Může být ohroženo srdce, plíce, ledviny a játra.

Jak a kdy mám nechat svému mazlíčkovi odstranit zubní kámen ?

Vše závisí na fázi onemocnění. Pokud se objevuje pouze zubní plak a pokud zvíře spolupracuje, může stačit čištění zubů. Naopak v závažnějších případech tvrdou mineralizovanou vrstvu zubního kamene odstraní pouze obroušení v anestezii. Rádi vám poradíme, kdy to bude vhodné.

Pravidelnou péčí o zuby se tak oddálí tvorba nového zubního kamene. Podporuje se tak dobrý zdravotní stav zubů, a tím se snižuje četnost odstraňování zubního kamene.

Jakou zubní péči mám svému mazlíčkovi poskytnout?

Čištění zubů: je to nejúčinnější způsob boje proti zubnímu plaku. Používejte zásadně zubní pasty a kartáčky speci­álně vyvinuté pro zvířata. Zubní pasty obsahují enzymy, které pomáhají rozkládat a odstraňovat zubní plak. Pokud zvíře nespolupracuje a nechá si strčit do tlamičky aspoň prst, lze využít zubní gel. Také je možné do vody přidávat ústní vodu.
Granule speciálně vytvořené k podpoře zdraví ústní dutiny: je to dieta speciálně vyvinutá tak, aby měla cílený efekt na plak a zubní kámen. Zatím co uspokojí denní nutriční potřeby zvířete, pomáhá oproti obvyklé dietě také zabezpečit dobrou ústní a zubní hygienu. Granule působí dvojím účinkem. Mechanická činnost: díky tvaru a struktuře má granule během žvýkání jemný abrazivní účinek na zuby. To napomáhá zničit mnoho druhů bakterií, které vytváří plak. Proto je důležité granule nevlhčit a nelámat, aby si tento efekt uchovaly. Chemický účinek na vápník ve slinách: vápník hraje roli při mineralizaci plaku. Polyfosfát sodíku váže vápník a tím zabraňuje tvorbě zubního kamene.
Nutriční doplňky speciálně vyvinuté k podpoře zdraví ústní dutiny a zubů: jedna žvýkací tyčinka denně je účinným prostředkem pro doplnění čištění zubů pomocí prodlouženého žvýkání.

Pokud jste zjistili po přečtení tohoto článku, že s vaším domácím mazlíčkem není něco v pořádku, napište, rádi vám poradíme.

Nevíte si rady?
Zeptejte se nás telefonicky
nebo e-mailem.
+420 774 742 123
info@rajkrmiv.cz

 

Novinky

 

Anketa

Jakého dopravce preferujete ?
Hlasovalo 3868 lidí

Chcete jako první vědět o novinkách a akcích?
Přihlaste se k odběru.

 

 

Advantix

Foresto