Obezita psa a kočky

Obezita psa a kočky

Obezita u psa a kočky častým zdravotním problémem. Až 40% psů a koček trpí obezitou. Většinou je příčinou obezity u psa a kočky nadměrná konzumace potravy a pamlsků. Organismus tak přijímá více energie než je schopen spálit. Tato nadbytečná energie je pak ukládána ve formě tukových zásob. Pouze ve vyjímečných případech je spouštěcím mechanismem obezity hormonální onemocnění nebo jiný zdravotní problém.


Zvířata v určitých životních etapách jsou více náchylná k obezitě. Velmi málo zvířat mladších dvou let trpí nadváhou. Častěji nadváhou trpí starší jedinci. Kastrovaná zvířata jsou dvakrát náchylnější k nadváze než nekastrovaná. Plemenná predispozice k obezitě byla zjištěna u labradorského a zlatého retrívra, kokršpaněla, kolie, šeltie, dlouhosrstého jezevčíka, baseta a bígla. Na rozdíl od psů jsou nečistokrevné kočky častěji obézní než šlechtěná zvířata.


U psů a koček s nadváhou nebo obezitou můžeme pozorovat příznaky zhoršeného dýchání, jsou méně hraví a pomaleji reagují. Nadměrná tělesná hmotnost s sebou nese další zdravotní problémy jako je cukrovka, kloubní onemocnění, zvýšená náchylnost k infečním onemocněním.

U obézních psů a koček je nadměrně zatěžován kardiovaskulární systém. Dochází k objemovému přetížení srdce a konečným důsledkem je rozšíření srdce a selhání srdeční svaloviny. Obézní kočky mají častěji problémy s onemocněním dolních močovách cest.


U psů a koček s nadváhou nebo obezitou je vhodné snížit jejich hmotnost, abychom tato rizika minimalizovali. Výživa hraje ve všech fázích hubnutí klíčovou roli. Většinou nestačí „light krmivo“, ale je nutné podávat redukční veterinární dietu a psa nebo kočku pravidelně vážit.
Pokud se domníváte, že váš domácí kamarád váží víc než by měl, napište nebo nás navštivte. Rádi vám poradíme.

Pro ilustraci uvádím několik našich pacientů:

  • dalmatin, pes – za 9 měsíců zhubl z 39,5kg na 31,5kg
  • anglický kokršpaněl, fena – za 9 měsíců zhubla z 24,5kg na 20kg
  • shi-tsu, fena – za 6 měsíců zhubla z 8,25kg na 6,15kg
  • jezevčík, fena – za 1rok zhubla z 13,5kg na 10,5kg
Nevíte si rady?
Zeptejte se nás telefonicky
nebo e-mailem.
+420 774 742 123
info@rajkrmiv.cz

 

Novinky

 

Anketa

Jakého dopravce preferujete ?
Hlasovalo 3875 lidí

Chcete jako první vědět o novinkách a akcích?
Přihlaste se k odběru.

 

 

Advantix

Foresto