Kloubní onemocnění psů, artróza u psů

Artróza u psů

Pro artrózu se často používají synonyma jako osteoartóza nebo degenerativní onemocnění kloubů.
Artróza se u psů vyvíjí většinou sekundárně jako následek předchozího onemocnění kloubu. Jedná se buď o vady vývojové (např. dysplazie kyčelního kloubu, lokte, luxace čéšky, osteochondóza), kdy vznikají artrotické změny již v mladém věku, nebo jde o stavy po různých traumatech (např. přetržení vazů a šlach, zlomeniny uvnitř kloubů).
Primární artróza (není zjištěna objektivní vyvolávající příčina) je méně častá. Tu nacházíme většinou u obézních a starších psů.

Příznaky artrózy u psů
Artróza u psů je příčinou různě silného kulhání, postižený kloub je bolestivý. Projevy se zhoršují po nadměrné zátěži a v chladném a vlhkém počasí. Pes má sníženou chuť k pohybu, neochotně chodí do schodů, obtížně vstává, apod. Pro artrózu je rovněž typické zklidnění příznaků při omezení pohybu.

Léčba artrózy u psů
Smyslem terapie artrózy u psů je zmírnit bolestivost a rozvoj dalších artrotických změn. Dále se snažíme zachovat bezbolestnou funkci postiženého kloubu. Pro artrotické pacienty není vhodná jednorázová a vysoká zátěž. Preferujeme pravidelné krátké a časté procházky každý den. Při výrazné bolestivosti doporučujeme několikadenní klid a aplikaci léků s protibolestivým a protizánětlivým účinkem. Léčbu je možné doplnit fyzikální terapií (teplé obklady, magnetoterapie). Důležitou součástí léčby je pravidelná aplikace chondroprotektiv. Jsou to preparáty obsahující ochranné a stavební součásti chrupavek, kolagen, protizánětlivé složky. V našem obchodě si můžete objednat tyto kloubní přípravky.
Důležitá je i výživa pacienta. Dnes již jsou k dispozici speciální veterinární diety na kloubní onemocnění. Jsou připraveny tak, aby pacienti nepřibírali na váze a také obsahují chondroprotektiva a nenasycené mastné kyseliny, které mají protizánětlivý účinek.

Nevíte si rady?
Zeptejte se nás telefonicky
nebo e-mailem.
+420 774 742 123
info@rajkrmiv.cz

 

Novinky

 

Anketa

Jakého dopravce preferujete ?
Hlasovalo 3888 lidí

Chcete jako první vědět o novinkách a akcích?
Přihlaste se k odběru.

 

 

Advantix

Foresto